aktualna pogoda:
°C
hPa
deszcz: 0.0 mm
wiatr: km/h
pogoda na 4 dni »

Zmiany opłat w przedszkolach


wtorek 13 wrzesień 2011 14:00

Od 1 września 2011 r. zmienił się sposób opłacania pobytu dziecka w przedszkolach na terenie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. – Zmiana wynika z konieczności dostosowania się do nowej ustawy – mówi Marlena Maląg, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego.

Opłata za pobyt w przedszkolu jest uzależniona od zadeklarowanej przez rodzica lub opiekuna liczby godzin, które dziecko spędza w placówce. Za 5-godzinny pobyt, podczas którego nauczyciele będą realizowali z dziećmi podstawowy program wychowania przedszkolnego, rodzice nie płacą.

Jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej niż 5 godzin to każda kolejna godzina jest dodatkowo płatna. W Ostrowie Wielkopolskim stawka ta wynosi 2 złote i 33 grosze za pierwsze trzy godziny; ponad ten czas stawka wynosi 1 złotych 75 groszy. Za każdą nieobecność dziecka w przedszkolu będzie odliczony zwrot pieniędzy w opłacie za kolejny miesiąc.

- W Ostrowie Wielkopolskim opłaty za przedszkole pozostaną mniej więcej na tym samym poziomie. Różnica polega na tym, że wcześniej rodzice deklarowali, czy dziecko ma być w grupie pięcio – czy dziesięciogodzinnej. Teraz deklarują w specjalnych umowach do której godziny dziecko będzie w przedszkolu. Umowy można w kolejnym miesiącu zmienić, to nie jest tak, że one obowiązuje już z góry na cały rok szkolny. W Ostrowie Wielkopolskim w żadnym przedszkolu nie płaci się kar np. za przyprowadzenie dziecka za wcześnie. Nie na tym polega zmiana, by utrudnić życie rodzicom. Zmienia się tylko sposób naliczania opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu - uspokaja Marlena Maląg, naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim.

Do przedszkola pięciogodzinnego uczęszcza w Ostrowie Wielkopolskim ponad 770 dzieci. Wobec 1810 dzieci rodzice zadeklarowali, że będą przebywać w przedszkolach od 6 do 11 godzin. W sumie do czternastu samorządowych przedszkoli uczęszcza 2580 dzieci.

- W każdej chwili czas pobytu dziecka w przedszkolu można skrócić lub wydłużyć. Ta zmiana nic nie kosztuje, wiąże się tylko ze zmiana umowy – dodaje M.Maląg.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przedszkolem publicznym jest przedszkole, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie.

Prowadzenie i utrzymanie przedszkoli to zadanie własne gminy, które nie jest dofinansowane przez Ministerstwo Edukacji. Na ten cel w 2011 roku zabezpieczono w budżecie Miasta Ostrowa Wielkopolskiego 11 milionów 300 tysięcy złotych. W Ostrowie Wielkopolskim pod samorząd miejski podlega 14 przedszkoli.

Sylwia Nowicka/Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

 
 

Zobacz także:


Strona główna  •   Turek.net.pl •  

Strony portalu Ostrow.info.pl są monitorowane przez Google Analytics •  Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu oraz plików cookie •  Projekt, realizacja, hosting online24.pl