aktualna pogoda:
°C
hPa
deszcz: 0.0 mm
wiatr: km/h
pogoda na 4 dni »

E-tornister dla gimnazjalistów


wtorek 25 październik 2011 10:00

645 ostrowskich gimnazjalistów klas pierwszych może już korzystać z e-tornistra. Niewielki tablet ma wgrane podręczniki, ćwiczenia i wszystkie lektury. To pierwszy w kraju tak kompleksowy program z wykorzystaniem epodręczników. - Pokazujemy w Ostrowie, że da się to zrobić i że Ostrów Wielkopolski jest miastem innowacyjnym - podkreśla pomysłodawca projektu Prezydent Jarosław Urbaniak.

W kraju i Europie póki co mówi się tylko o tym, że trzeba zamienić ciężkie tornistry na lekkie e-tornistry.

- W Ostrowie Wielkopolskim wszyscy uczniowie pierwszych klas gimnazjum mają e-tornistry. Prace w Ministerstwie Edukacji od momentu, gdy my wczesna wiosna przystąpiliśmy do rozmów z Polkomtelem, mocno przyspieszyły. Pojawiło się w tzw. międzyczasie rozporządzenie minister edukacji, które dopuszcza podręczniki w dwóch wersjach: papierowej i cyfrowej. Wcześniej tego nie było. Jestem w stanie wymienić co najmniej trzy zalety tego systemu. Po pierwsze chodzi o to, by było lżej w tornistrach. Zamiast kilkunastokilogramowych plecaków młodzież nosi niewielki tablet i odciąża kręgosłup. Po drugie – psychologowie wskazują, że z nowinek technicznych młodzież uczy się chętniej. Po trzecie - wszyscy dotąd mówili, że należy wdrożyć e-tornister. My jako pierwsi i jedyni w kraju pokazaliśmy jako Ostrów Wielkopolski, że mimo braku rozwiązań ustawowych potrafimy to zrobić. Mnie zależy na tym, żeby Ostrów Wielkopolski był postrzegany jako miasto innowacyjne – mówił na konferencji prasowej Prezydent Miasta Jarosław Urbaniak.

Gdy rozpoczynano rozmowy w sprawie e-tornistra jedynym wydawnictwem gotowym zdigitalizować podręczniki było MAC Edukacja. Wydawnictwo MAC Edukacja przeszkoliło już 40 nauczycieli. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem minister edukacji we wszystkich gimnazjalnych bibliotekach są zakupione podręczniki jako alternatywa dla tabletów. Projekt realizowany w Ostrowie Wielkopolskim traktowany jest pilotażowo.

- Ostrów Wielkopolski był pierwszym miastem, który chciał w tej kwestii z nami współpracować. Bezpośrednio do nas zwrócił się z zapytaniem Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak, który był zainteresowany tym projektem. Dlatego zaczęliśmy współpracę i dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy – dodaje Michał Kowalski z Polkomtela. - Pilotaż jest bezpłatny Polkomtel zapewnia łączność. Wszystkie czytniki są wyposażone w moduł gsm, sa karty SIM. My po zakończeniu pilotażu będziemy mieli badania wskazujące jak często i jak chętnie młodzież korzysta z e-tornistra.

- Każde z urządzeń wyposażone jest w ekran, który jednak nie świeci, dlatego urządzenie jest bezpieczne dla oczu. Ma wgrane podręczniki z języka polskiego, matematyki, muzyki, plastyki. Do tego ćwiczenia i wszystkie lektury. Z tableta jest dostęp do Internetu, ale tylko na stronę wikipedii – wersja polska i angielska. Moduł ma łączność bezprzewodową z Internetem, bez konieczności budowania systemy wifi – wyjaśnia Piotr Pawlak, prezes Mobile BOX.

W Ostrowie Wielkopolskim za papierowe podręczniki gimnazjalistów zapłaciła spółka Centrum Transferu Innowacji wchodząca w skład Holdikomu. Spółka ta dodatkowo chce projekt z tabletami połączyć z akcją recyklingu i odzysku zużytych płyt CD, DVD, plastikowych butelek po napojach oraz papieru. 

- Tablety są indywidualnie kodowane, każdy kod przypisany jest do danego ucznia. Badania są oczywiście anonimowe. Jako Centrum Transferu Innowacji inicjujemy i promujemy wszelkie działania innowacyjne. Powołaliśmy do życia klaster informatyczny, teraz chcemy łączyć w szkołach innowacje z ekologią. Młodzi ludzie będą zbierać i segregować odpady i w ten sposób po części spłacą koszty zakupu podręczników – dodaje Dariusz Kowalski, prezes Holdikom SA.

- My możemy mówić o wielu programach multimedialnych wykorzystywanych w naszych szkołach to m.in. tablice interaktywne. To jest jedyny program, który na taką skalę rozpoczął w kraju i który bezpośrednio odciąża uczniów i faktycznie zastępuje podręcznik. Jesteśmy już po spotkaniach z rodzicami w gimnazjach. Rodzice uczniów podpisują stosowne umowy i projekt jest realizowany – dodaje Marlena Maląg, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego.

Jednocześnie prowadzony będzie program pilotażowy, który będzie podstawą do prowadzenia badań związanych z wykorzystaniem tabletu.

- Tablet jest przyjazny dla oczu. Po drugie nie można tutaj samowolnie wprowadzać innych treści. Po trzecie serwer ogranicza swobodny dostęp do Internetu, uczniowie mogą przeglądać strony wikipedii w języku polskim i angielskim – podkreśla Andrzej Knopiński, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim.

- Trzeba iść z duchem postępu. Zwłaszcza, że młodzi ludzie nie będą mieć żadnych kłopotów z obsługą tabletów, gdyż doskonale radzą sobie z najnowszymi technologiami - mówi Marek Ewiak, dyrektor Gimnazjum nr 3. 

Projekt pilotażowy był możliwy do wprowadzenia dzięki współpracy Ostrowa Wielkopolskiego, Polkomtela, Mobile Box, MAC Edukacja i Holdikom SA. Koncepcję e-tornistra zaprezentowano w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim 24 października 2011 r.

Sylwia Nowicka/Biuro Prasowe i Relacji Społecznych

 
 

Zobacz także:


Strona główna  •   Turek.net.pl •  

Strony portalu Ostrow.info.pl są monitorowane przez Google Analytics •  Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu oraz plików cookie •  Projekt, realizacja, hosting online24.pl